Historia

Historia Asów oficjalnie rozpoczęła się w styczniu 2014 roku. Nieoficjalnie jednak, na powstanie tego projektu złożyło się parę bardzo ważnych czynników, a dokładniej rzecz biorąc historia dwóch osób i trzech zespołów futsalowych.

Zacznijmy od początku:
Rok 2011:
W styczniu tego roku swoją działalność rozpoczął zespół WRTeam Kraków, założony przez Dawida Figwera. Zespół ten tworzyli tylko i wyłącznie dobrzy znajomi, którzy znali się z różnych, trawiastych klubów sportowych. Utrzymujący ze sobą stały kontakt znajomi postanowili zgłosić się do rozgrywek Krakowskiej Ligi Futsalu. Głównym wzmocnieniem WRTeam był Marcin Kluza, który jako jedyny miał za sobą przygodę z futsalem w zespole Lexmark Futsal Team. Poprzedni zespół Kluzy występował w tym roku rozgrywek w I lidze KLF. „Kartingowcy” w pierwszym swoim sezonie zajęli 2 miejsce w lidze i bezpośrednio awansowali z IV do III ligi KLF.

W tym samym sezonie Lexmark Futsal Team, prowadzony przez Dominika Trześniewskiego, zakończył najlepszy sezon w historii tego zespołu zajmując 4 miejsce w tabeli wywalczając sobie tym samym możliwość gry w barażach o Ekstraklasę KLF(najwyższą klasę rozgrywkową w Krakowskiej Lidze Futsalu). Niestety Lexmark nie poradził sobie w spotkaniach barażowych i kolejny sezon musiał rozgrywać w I lidze.

Rok 2012:
Sezon 2012 przyniósł kluczowe zmiany. Runda jesienna dla zespołu Dawida Figwera nie była zaskoczeniem. Wzmocniony skład najlepszymi graczami z IV ligi, oraz nowymi obiecującymi piłkarzami, pewnie szedł po awans do II ligi.
W tym samym czasie po fiasku w barażach, w przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, swoje najgorsze chwile w historii przeżywali zawodnicy Dominika Trześniewskiego. Borykający się z brakami kadrowymi Lexmark od pierwszej kolejki piastował ostatnie miejsce w tabeli I ligi.

Druga runda rozpoczęła się gigantyczną zmianą w życiu zawodników WRTeam. Dawid Figwer postanowił skorzystać z okazji i połączył się z upadającym zespołem Ekstraklasowym „Stolschód”, przejmując jego punkty i ostatnie miejsce w tabeli. Tym samym, zawodnicy którzy do tej pory walczyli o awans do II ligi, stanęli przed zadaniem utrzymania się w Ekstraklasie KLF. Po pierwszych znakomitych spotkaniach wydawało się, że niewykonalne stanie się możliwe. Ostatecznie jednak „Castilla Kraków” zakończyła sezon na ostatnim, 12 miejscu i spadła do I ligi KLF.
W tym samym sezonie, Lexmark, który nie poradził sobie z brakami kadrowymi, zajmując ostatnie miejsce spadł do II ligi KLF.

Rok 2013:
W styczniu tego roku powstał pomysł fuzji dwóch spadkowiczów. „Castilli Kraków” – młodych zawodników, którym nie udało się utrzymanie w Ekstraklasie, lecz mających miejsce w I lidze i stały napływ zawodników, z „Lexmark Futsal Team” – spadkowicza z I ligi, którego ogromnym plusem było doświadczenie zawodników, którzy jeszcze w tym zespole pozostali i chęć zdobywania sukcesów. Po dość krótkim okresie zastanowienia z dwóch zespołów powstał jeden pod nazwą „Lexmark Futsal Team” grający na licencji „Castilli Kraków” w I lidze KLF. Ciekawy projekt prowadzony był przez Dawida Figwera, bowiem dotychczasowy opiekun „Lexmarku” z powodów osobistych nie był w stanie być z zespołem.

Niestety początki tej drużyny były bardzo trudne. Fatalne wyniki w lidze i nie najlepsza atmosfera w szatni powodowały, że „Lexmark” mógł ponownie spaść z ligi. W rundzie jesiennej nastąpił jednak przełom. Kilku zawodników postanowiło odejść, a w ich miejsce weszli nowi, którzy wnieśli nową jakość dającą cenne w walce o utrzymanie punkty. Dzięki dużo lepszej grze drużyny w drugiej rundzie, „Lexmark” ostatecznie utrzymał się w I lidze KLF, jednak bez sponsora i wielką niewiadoma na przyszłość.

Rok 2014 – powstanie Akademii:
Klasycznie już chyba to w styczniu powstał nowy projekt. Dawid Figwer, który pozostał jedynie z licencja na grę w I Krakowskiej Lidze Futsalu, postanowił stworzyć Akademię Sportu, w której prowadzone byłyby nie tylko sekcje futsalu, ale również innych sekcji sportowych. Podstawowym czynnikiem było jednak stworzenie mocnego zespołu futsalowego, który byłby w stanie budować markę Akademii. Testowani zawodnicy byli to głównie byli piłkarze Lexmarku, oraz stara gwardia z najlepszych czasów „WRTeam Kraków”. Przedsezonowe sparingi oraz turnieje pokazały, że zespół stworzony w krótkim czasie ma duży potencjał aby budował dobre imię zespołu pod nazwą ASY Futsal Team, który prowadzony jest przez Akademię Sportu ASY.